Připravené, přitažlivé, podnětné...

Malé děti zkoumají a poznávají svět prostřednictvím svých smyslů. Montessori připravené prostředí pro děti do šesti let klade velký důraz na to, aby bylo smyslově přitažlivé a podněcovalo děti k zajímavým činnostem a aktivitám. Vše je perfektně připravené, promyšlené a hlavně velmi praktické!


Je to prostředí, které odráží krásu, jednoduchost a řád.

Nabízí pestrou škálu pomůcek, materiálů a aktivit, potřebných pro radostné poznávání a objevování světa kolem nás!

Vše, co v něm najdete, je pečlivě vybíráno a připravováno jeho strážcem/kyní - Montessori průvodcem, za účelem co největší podpory radostného zkoumání.

Montessori třída se zaměřuje na to nejdůležitější – na aktivitu dítěte. Nenajdete v ní přehršel podnětů, barev, zvuků a pohybů. Naopak. Montessori třída je připravena tak, aby v ní bylo co nejméně věcí, které mohou děti přespříliš stimulovat nebo rušit.

Montessori třída využívá prostoru i času k tomu, aby umožnila a dopřála dětem koncentraci – bytí tady a teď, objevování, radostné zkoumávání a bádání.

Řád a harmonický design třídy, umožňuje dětem snadnou orientaci v prostoru – děti snadno a lehce najdu to, co potřebují, prozkoumají, použijí, využijí a vrátí zase zpátky na své původní místo.

Zdi jsou vymalovány neutrálními barvami. Poličky nabízí jen několik přehledně vystavených a lákavých aktivit.

Obrázky jsou umístěny ve výšce dětských očí. Ukazují skutečné lidi, předměty nebo krajiny.

Kromě badatelské atmosféry, radosti, svobody a zodpovědnosti, je přítomno také ticho, klid a pohoda, které podporují přirozené učení. Klid a ticho se přirozeně střídá s okamžiky radosti, veselosti ze života a společného spolubytí.

Připravené prostředí pro děti do šesti let je:

  • Atraktivní, příjemné, podporující učení
  • Nabízí dostatek prostoru pro pohodlí všech dětí
  • Umožňuje svobodný a pohodlný pohyb
  • Nabízí prostor pro různé aktivity stabilně po celý den
  • Podporuje výběr a možnost udělat a opravit si svou vlastní chybu

Vše je pečlivě promyšlené, přehledné, praktické…