Marie Montessori se narodila 31. srpna v Chiaravalle, v provinicii Ancona, v Itálii. Navštěvuje chlapeckou školu v Římě, se zaměřením na vědu a inženýrství.
Montessori, křestním jménem Maria
První vysokoškolsky vzdělaná lékařka v Itálii. První, kdo považoval dětství za seriózní věc.
I přes odpor otce si prosadila své životní přání – stát se lékařkou, což bylo v tehdejší době „neslýchané“.
V tomto roce se stává historicky první ženou, která získala univerzitní titul z medicíny na univerzitě v Římě. Reprezentuje Itálii na Mezinárodním kongresu žen v Berlíně, kde výrazně zastává práva pracujících žen, mimo jiné srovnatelnou mzdu za srovnatelnou práci vůči mužům, kteří byli lépe placeni. Studuje spisy francouzských lékařů Itarda a Séguina, kteří pracovali s postiženými dětmi.
Pracuje na psychiatrické klinice v Římě. Setkává se s ředitelem ortofrenické školy, která fungovala jako modelová pro výcvik učitelů dětí s poruchami vývoje. Dva roky na této modelové škole experimentuje s různými materiály, které stimulují smysly. Zaznamenává úspěchy v posilování vývoje takových dětí až do té míry, že některé dosáhují srovnatelných výsledků při státních zkouškách, jako děti z běžných škol.
Otevření prvního Domu dětí (Casa dei Bambini) na svátek Zjevení Páně, 6. ledna v ulici Via dei Marsi 53, ve čtvrti San Lorenzo v Římě.
Organizuje první tréninkový kurz své metody pro prvních asi sto studentů v Římě a vydává svoji první knihu.
Rezignuje na svůj učitelský post na Římské univerzitě a vzdává se i své lékařské praxe. Chce se plně soustředit na vzdělávání. Montessori metoda se mezitím šíří po světě a první Montessori zařízení pro základní vzdělávání vznikají ve Velké Británii, Argentině, Itálii a Švýcarsku. Modelové Montessori školy byly založeny v Paříži, New Yorku a Bostonu.
Dostává pozvání od představitelů města Barcelony, kam se stěhuje. Barcelona se stává jejím domovem až do roku 1936, kdy se k moci dostávají jednotky generála Franca.
Přednáší na Univerzitě v Amsterdamu. Poprvé zde popisuje svoji představu o středoškolském vzdělávání.
Setkává se s Benitem Mussolinim, který se ujal moci v roce 1922. Po tomto setkání dochází k oficiálnímu uznání a šíření zakládání Montessori škol za podpory italské vlády.
Marie spolupracuje společně s architekty na vybudování modelové Montessori školy a školícího centra pro učitele v Římě. V Helsingør v Dánsku se koná první Mezinárodní Montessori kongres. Společně se svým synem Mariem zakládá Mezinárodní Montessori Asociaci (Association Montessori Internationale AMI) se sídlem v Berlíně.
Nacisté systematicky likvidují Montessori hnutí v Německu a zavírají všechny již fungující Montessori školy.
Po konfliktech s fašistickým režimem v Itálii dochází k okamžité likvidaci hnutí a uzavření všech Montessori zařízení.
Kvůli poměrům ve Španělsku pod vládou generála Franca je Marie nucena uprchnout. Nejprve odchází do Anglie a později do Nizozemí, které se stává jejím domovem. Montessori asociace (AMI) přesouvá své sídlo do Amsterdamu. V Nizozemí je v této chvíli provozováno na dvě stě Montessori zařízení.
Odjíždí společně se svým synem Mariem do Indie na pozvání Theosofické společnosti, která v Indii úspěšně praktikovala Montessori metodu v boji proti negramotnosti. Mariin záměr byl setrvat tři měsíce, po dobu jednoho tréninkového kurzu.
Itálie vstupuje do druhé světové války a připojuje se na stranu Německa. V červnu je Mario zajat britskou koloniální vládou jako nepřátelský cizinec a Marie je nucena zdržovat se pouze na pozemcích Theosofické společnosti. Mario je propuštěn v srpnu díky respektu, který Viceroy choval k Marii Montessori a také proto, aby oslavil její 70. narozeniny. I přes tento přátelský čin není rodině Montessori dovoleno vycestovat z Indie až do konce druhé světové války.
Po skončení druhé světové války se Marie vrací společně se synem do Evropy.
Marie a Mario Montessori zakládají Montessori Centrum v Londýně. Marie podniká výlet do Itálie, kde se snaží obnovit Montessori společnost. Daří se jí dosáhnout znovuotevření Montessori zařízení. Vrací se do Indie, kde vede tréninkový Montessori kurz v Adyaru.
Marie Montessori získává první nominaci na Nobelu cenu za mír. Další nominace dostává v letech 1950 a 1951. Definitivně se vrací do Evropy.
Marie Montessori umírá 6. května v Noordwijku aan Zee, v Nizozemí. Je pohřbena na místním katolickém hřbitově.