Keramická hlína trochu jinak - zápich

V minulém článku jsme si vyrobili podzimní tvary pomocí vykrajovátek. Dnes si z těchto tvarů vyrobíme zápich do květináče. Můžete ho spolu s vaším dítětem darovat svým blízkým nebo si ozdobit svůj domov nebo školku jen tak pro radost. Tato činnost má 2 části – barvení temperami a lepení pomocí lepící pistole.


První část

Příprava:

  • tácek
  • 2 menší tácky nebo misky (na tempery a zvlášť na hotové tvary z hmoty)
  • tempery
  • štětec
  • několik špejlí
  • ubrousek
  • kelímek s vodou
  • hotové tvary k barvení
  • podložka

Jdeme na to!

  1. Míchání

    Pokud barvy dlouho nepoužíváme, jsou potřeba zamíchat, aby měly sytou barvu. My jsme použili špejli.

  2. Barvení

    Poté vezmeme štětec a natíráme jeden tvar a co je důležité, ukázat dítěti přidržování tvaru jedním prstíkem nebo celou rukou, aby mu tvar „necestoval“ při barvení.

  3. Volba jiné barvy

    Pokud chceme zvolit jinou barvu pro např. natření nového tvaru jinou barvou, ukážeme dítěti, jak postupovat. Nejdříve dokončíme předchozí činnost tím, že uzavřeme víčko od tempery. Otevřeme novou temperu, poté namočíme štětec do kelímku s vodou a zamícháme. Dále položíme mokrý štětec na ubrousek. Pokud je špinavý, ještě ponoříme štětec do vody a znovu zkontrolujeme na kapesníku. Dokud vytváří barevné stopy předchozí barvy, nemůžeme použít novou barvu – můžeme také vyměnit vodu. Pokud je štětec čistý (nevidíme barevné skvrny na kapesníku), můžeme zvolit novou barvu. Pro dítě je to velmi přínosné, jak se naučit nemíchat nové barvy, pokud chceme tedy zachovat čisté syté barvy. Tento postup je důležitý zejména pro práci s vodovkami.

  4. Závěr

    Když máme nabarvené všechny tvary, které chceme použít na zápich, přeneseme je na podložku, kde mohou uschnout. My jsme je měli suché do 15 minut. A hned poté jsme začali s druhou částí – lepení pomocí lepící pistole.

Druhá část

Příprava (pro lepení pomocí lepící pistole):

  • tácek
  • miska nebo menší tácek na obarvené tvary
  • nůžky
  • špejle (podle počtu zápichů)
  • kousek kartonu
  • ozdobné stužky nebo přírodní lýko
  • lepicí pistole
  • podložka

Jdeme na to!

  1. Lepení

    Než přejdeme k samotnému lepení, nejprve dítěti ukážeme, kam smí sahat a kam ne a proč. Lepidlo, když je horké, je opravdu vařící a mohlo by dítě popálit prsty, tak dbáme na bezpečnost. Poté zapojíme lepící pistoli do zásuvky, položíme na podložku, abychom zamezili znečištění stolu a počkáme na zahřátí cca 3-5 minut. Poté vezmeme 1 hotový tvar a obrátíme ho neobarvenou stranou navrch. Pak uchopíme správně lepící pistoli a zmáčkneme tak, aby se vytvořila silnější vrstva lepidla uprostřed tvaru. Odložíme pistoli na podložku, vezmeme jednu špejli a položíme do vrstvy lepidla tak, aby nebyla na jednom konci špejle vidět a na druhém konci byla špička pro zapíchnutí do květináče. Přidržíme špejli oběma rukama tam, kde není lepidlo a chvíli vyčkáme cca 3 min. Na špejli můžete nalepit 1 tvar nebo více tvarů. Oboje vypadá moc pěkně.

  2. Navázání stužky

    Pro jednodušší manipulaci se stužkou, připravíme menší kousek kartonu a kolem něj navinutou stužku nebo lýko. Poté dítěti ukážeme, jak odmotat středně dlouhou stužku. Vezmeme nůžky a přestřihneme. Poté naučíme dítě, jak udělat uzlík. Lýko horizontálně natáhneme a dáme pod připravenou špejli, poté uděláme „kříž“ tak, aby jeden díl stužky byl přes druhý díl stužky. Ten díl, který je navrchu stočíme do „okýnka“ nebo můžete nazvat, jak chcete, co je vašemu dítěti blízké a protáhneme směrem k sobě a druhý díl stužky držíme druhou rukou. Současně zatáhneme oběma rukama za oba konce lýka a utáhneme. Tento postup ještě jednou opakujeme. Postupujeme velmi pomalu. Poté, co postup zopakujeme a utáhneme, řekneme: „toto je uzlík“. Poté, co dítě se to naučí, chce si tuto novou dovednost stále procvičovat, nepanikařte a dopřejte dítěti, co nejvíce příležitostí, jak dělat uzlíky - např. Vám může pomáhat při balení dárků. Poté společně na špejli uděláme mašličku a zápich je hotový. My jsme s dcerou zkoušely růžné ozdobné obmotávání špejle viz. obrázek. Dcera darovala svůj výrobek babičce, a tak jsme zabalili do organzového sáčku. Radost z dárku byla veliká.


Přejeme, aby se Vám zápich také podařil, abyste z něj měli radost a aby krásně rozzářil Vaši kytičku!

Simona Slagmolen