Keramická hlína trochu jinak

Chce si Vaše dítě uchovat výrobky z modelíny, které vymodelovalo? Tak mám pro Vás inspiraci na řešení. Na trhu existuje samotvrdnoucí hmota, kterou nemusíte vypalovat v troubě, stačí jen nechat na podložce doma a můžete se radovat. Tato hmota je vhodná i pro batolata – je snadné s ní zacházet, má podobné vlastnosti jako modelína. Vaše dítě může modelovat jen pomocí rukou, vykrajovat nebo otiskovat. Možností je spoustu. My si dnes vezmeme na pomoc vykrajovátka podzimních tvarů.


Příprava

 • tácek
 • samotvrdnoucí modelovací hmota např. značka Jovi – z přírodních substancí, (my použili značku Krea)
 • misku nebo tácek na vykrajovátka
 • vykrajovátka (my jsme použili – ježek, sova, jablko, hruška, listy)
 • nožík
 • modelovací špachtle
 • váleček
 • podložka

Jdeme na to!

 1. Krájení hmoty

  Nejdříve si rozkrojíme hmotu na menší díly, aby se nám lépe pracovalo. Po otevření z obalu je hmota i trošku tvrdší než běžná modelína.

 2. Tvarování hmoty pomocí válečku

  Poté vezmeme váleček a ukážeme pomalu postup válení hmoty pomocí válečku. Důležité je upozornit dítě, že válíme do všech stran např. můžeme pojmenovat nahoru x dolů, doprava x doleva. A když je to hotové, říkáme tomu placka.

 3. Vykrajování

  Když máme hotovou placku, vybereme si vykrajovátko a ukážeme dítěti, jak přiložíme na hmotu a nezapomeneme přitlačit, aby se tvar opravdu vykrojil. Postupujeme jako s běžnou modelínou. Pro batolata je to objevování a učení se novým výrazům typu: placka, přitlačit, váleček, vykrajovátko, zdobit apod. a jejich správná výslovnost.

 4. Zdobení

  Poté, co jsme úspěšně vyjmuli tvar z vykrajovátka ho můžeme ozdobit. Záleží na dítěti. Každé dítě je jiné. Některé děti nechtějí nic zdobit ani to ukazovat. Některé zase rády pozorují a pak samy vyzkouší. Ježkovi se mohou vyzdobit bodlinky nebo sově se udělají oči a zobák apod.

 5. Závěr

  Poté, co jsme vyrobili pár tvarů, je položíme na noviny nebo na podložku a necháme na vzduchu uschnout. Čím tenčí vymodelovaná hmota, tím dřív budou již tvrdé.

Přeji příjemnou zábavu!

Simona Slagmolen