Dárková krabička

Blíží se Advent a možná potřebujete inspiraci nejen na dárky paní učitelkám jako poděkování za péči o Vaše dítě ve školce či škole, ale možná také nějaký jednoduchý originální způsob, jak ten dárek pěkně zabalit…Připravila jsem pro Vaše děti skvělou zábavu, kterou si zamilují a vy budete mít o starost méně s vymýšlením!


Příprava:

 • větší tác
 • 2 ks barevných papírů = 1 krabička (spodek a víko), 2ks papírů na scrapbooking nebo zbytky dárkového papíru (70 - 80g/m2)
 • nůžky
 • pravítko
 • obyčejná tužka

Jdeme na to!

 1. Velikost papíru = velikost krabičky

  Nejdříve si připravíme pravítko a obyčejnou tužku a určíme si velikost papíru. My jsme vyrobili 2 velikosti. Jednu střední a druhou maličkatou. Na střední krabičku potřebujete papír o velikosti 21 x 21 cm = 7.5 cm krabička (víko). A k této krabičce naměřte papír o velikosti 20 x 20 cm, což bude tvořit spodní část o velikosti 7 cm.

  Pokud budete chtít si vyrobit opravdu maličkatou krabičku ve velikosti 4 cm, použijte rozměry papírů: (spodní část) – 11 x 11 cm a (víko) – 12 x 12 cm = 4.5 cm. Víko je vždy o 1 cm větší. Doporučuji pracovat s 2 odlišnými motivy papírů pro lepší přehled, která část je která.

 2. Stříhání

  Poté co jsme si naměřili požadované velikosti, jak pro spodní část, tak i pro víko krabičky, vystřihneme.

 3. Skládání

  1. krok

  Nejprve si dáme před sebe papír (čtverec) k sobě jako kosočtverec – „cípem“ k sobě. Poté přeložíme k druhému „cípu“ viz obrázek 1. Líc krabičky tvoří potištěný vzor papíru, uvnitř je jednobarevný (pokud máme takto dvoubarevný papír). Tento postup opakujeme i na druhou stranu. Kontrola výsledku je vyznačení kříže (přeložením papíru).

  2. krok

  Nyní si dáme před sebe papír čelem k sobě jako čtverec – hranou k sobě. Poté přeložíme na polovinu. To samé provedeme ještě jednou na opačnou stranu. Kontrola výsledku je vyznačení „hvězdy“ (4 čáry přeložení).

  3. krok

  Teď se vrátíme k 1. kroku, natočíme papír čelem k sobě jako kosočtverec. Poté vezmeme 1 „cíp“ a přiložíme ho ke středu. To samé uděláme se všemi „cípy“ papíru viz. obrázek 3. Kontrola výsledku je vznik čtverce neboli čtvercové obálky viz. obrázek.


  4. krok

  Pokračujeme tím, že se vrátíme k 2. kroku – složený papír k sobě otočíme hranou. Poté ohneme část papíru ke středu a pak otočíme o 180° a provedeme stejný úkon ještě jednou. Kontrola výsledku je složený obdélník.

  5. krok

  Teď otevřeme přeložené hrany zpět na složený čtverec (výsledek 3. kroku) a otočíme o 90°. Znovu složíme hrany ke středu a vznikne ještě jednou složený obdélník.


  6. krok

  Znovu otevřeme složené hrany zpět na složený čtverec (výsledek 3. kroku) a nyní rozevřeme 2 části („cípy“) směrem ven, ostatní 2 části zůstávají nerozevřené. Nyní postranní hrany nerozevřených částí zvedneme tím, že je přehneme ke středu v místě přeložení, pak pustíme a zůstanou mírně zvednuté viz. obrázek.


  7. krok

  Poté uchopíme složený tvar do obou rukou – palce na zvednutých hranách, ukazováčky zatlačíme na strany tak, aby se dotkly „špičky“ protějších stran. Tímto se vytvoří další hrana krabičky. Poté ohneme celý díl dovnitř „cípem“ dolů k ostatním přeloženým „cípům“. Kontrola výsledku vám bude postavená krabička ze tří hran. Otočíme o 180° a opakujeme stejný postup. Kontrola výsledku je dokončená krabička viz. obrázek – hurá, zvládli jste to!

  Jakmile zvládnete jednu část krabičky, druhou část již zvládnete hravě. My jsme začali spodní částí (je menší o 1 cm) a pokračovali víkem, ale vy si můžete zvolit postup, jak potřebujete a také obrátit výběr barevných provedeních. Víko vzorované a spodní část krabičky jednobarevná. Nebo zabalit dáreček jen do spodní části a zbytek zabalit do organzového pytlíku nebo celofánového viz. obrázek. Fantazii se meze nekladou.

Přeji, ať se Vám krabička povede a vykouzlí radost Vašich obdarovaných!

Simona Slagmolen