Montessori u vás doma za pět minut – zámek a klíč

zamek-1

Děti od malička fascinují a přitahují klíče. Používáme je všichni. Každý den. Jsou pro nás důležité a děti to moc dobře vědí. Chtějí prozkoumat všechno, co denně používáme. Navíc po klíčích je pořád sháňka. Neustále je někdo hledá nebo s nimi manipuluje. Mají spousty nejrůznějších tvarů. Studí na dotyk, a když jich dáme více k sobě, vydávají i zajímavé zvuky! Lesknou se, mohou mít různé barvy i velikost, ale co je hlavní - všechny klíče mají MOC!


M-O-C otevírat a zavírat nejrůznější předměty. Moc odkrývat překvapení, odemykat dveře i nejrůznější poklady. Ještě přitažlivější je pro děti umět klíče ovládat tak, aby poslouchali jejich ruce. To vyžaduje trénink a trpělivost.

Přidejte dětem k fascinaci klíči zámek a máte o zábavu dětí postaráno. Klíč a zámek to je jednoduchá aktivita, kterou u vás doma připravíte za pět minut. Stačí třeba zajít do garáže a vytáhnout zámek na kolo.

Pokud máte více podobných klíčů, můžete zájem vašeho dítěte časem prodloužit o hledání toho „správného.“

I u takto jednoduché aktivity procvičuje vaše dítě mnoho dovedností - zrakové rozlišování, koordinaci pohybů, posiluje svaly i svou trpělivost a vytrvalost. Odemykání a zamykání vyžaduje vždy plné soustředění. Zaměření pozornosti děti zklidňuje. Vyžaduje, aby se člověk zpomalil a ztišil. To se hodí.

zamek 3

zamek 3

Sledujte vaše dítě, jeho zájmy a podpořte jeho schopnost se soustředit. Pokud ho zrovna zajímají zámky, klíče a mechanismy otvírání a zavíraní, připravte mu je jako nabídku na tácek do otevřené poličky u vás doma. Tak si budeme moci tuto aktivitu zopakovat kdykoliv během dne, kdy bude mít chuť. Když mu na začátku trochu pomůžete, naučí se i to, kam je potřeba aktivitu vrátit, aby ji příště zase našlo. Může opakovat.

A pokud ho zámky zrovna vůbec nezajímají, nezoufejte! Stačí pozorně sledovat, určitě objevíte to, co zajímá právě jej a můžete se s námi podělit o „vaše 5 minutové Montessori.“ Protože malé děti se často zajímají o ty úplně nejobyčejnější věci kolem nás!

Dita Dlouhá