Tvarohová svačinka se sezónním ovocem

Je to sladké, rychlé a zábavné. Ve vedru Vás to příjemně ochladí a když prší, tak Vás to i zasytí. Můžete to nazvat svačinkou, dezertem pro dětské oslavy nebo snídaní. To hlavní je, že to baví Vaše děti připravovat…využijete sezónní ovoce – meruňky a borůvky, a nakonec si Vás tato pochoutka získá svou jedinečnou chutí. Pojďme na to?!


Příprava:

 • 3 meruňky (pro 1 osobu), hrst borůvek (pro 1 osobu), 250ml nízkotučný tvaroh, 1-2 lžíce třtinového cukru nebo rýžového sirupu, 5 kapek vanilkového extraktu (např. značka Grešík), 4 lžíce slunečnicových a 4 lžíce lněných semínek, hrst lískových ořechů nebo jiných druhů ořechů, 1-2 lžíce šťávy z bio citrónu nebo bio citrónové šťávy, 4 ks bebe sušenek nebo jiných oplatek, posyp na zdobení může a nemusí být – čokoládové hoblinky, kokos nebo čokoládová rýže
 • tác, 3 malé misky, sklenice nebo pohár, 1 větší mísa, elektrický sekáček, metlička, lžíce, lžička, nůž na krájení, prkénko, menší pánvička s pokličkou, vařečka

Množství surovin je na 2 svačinky tedy pro 2 osoby.

Jdeme na to!

 1. Příprava

  Nejdříve si připravíme prkénko, 2 misky, meruňky a nůž na krájení. Meruňky potřebujeme nakrájet na malé kousky. Než tak učiníme, nejprve vezmeme 1 meruňku a ukážeme v jaké části ji nakrojíme nožem. Poté ukážeme, jak meruňku „otevřeme“ pomocí prstů a vzniknou nám 2 půlky. Pecku vyjmeme a dáme do misky. Takto to provedeme u všech ostatních meruněk. Pak se dáme do krájení. Ukážeme dítěti, jak pomalu krájet, jak má pohyb nožem vypadat. Už to není krájení banánu, což jde mnohem snadněji, ale meruňka má o něco tužší dužinu. Nakrájíme na malé kousky a dáme do druhé misky.


 2. Oříšky a semínka

  Nyní si vezmeme na pomoc elektrický sekáček a hrst ořechů nasekáme nahrubo. Poté zapneme plotýnku na nejvyšší stupeň a dáme na ní pánvičku. Pozor bez oleje! Nasypáme do ní slunečnicová a lněná semínka. Pak nasekané ořechy. Nasucho pražíme lehce pouze 1-2 minuty a při pražení vařečkou 1x promícháme, aby se nám to nespálilo. Pozor lněná semínka, když se praží, tak se chovají jako popcorn a vyskakují z pánvičky?, je dobré zakrýt pokličkou. Když je hotovo, pocítíte příjemnou vůni a semínka by měli být nahnědlá, ne černá. Dáme do misky.

 3. Bebe sušenky, oříšky a semínka

  Připravíme si misku se sušenkami a druhou misku s opraženými oříšky a semínky. Ještě prkénko a lžičku. Začneme tím, že sušenky rozdrobíme nebo rozlámeme na menší kousky. Vše dáme do misky. Poté smícháme sušenky s opraženými oříšky a semínky dohromady. Moje dcera ještě potřebovala nabírat semínka lžičkou a dávat je k rozdrobeným sušenkám. Mohla to jednoduše přesypat, ale potřebovala to jinak. Dejte Vašemu dítěti čas a prostor na to, co potřebuje v jeho senzitivních fázích.

 4. Tvaroh, třtinový cukr/rýžový sirup, vanilkový extrakt a bio citrónová šťáva

  Připravíme si misku a dáme do ní celý tvaroh. Postupně přidáme všechny výše uvedené suroviny a řádně zamícháme metličkou.


 5. Vrstvení do sklenice – svačinka s meruňkami

  Nejdříve si přichystáme ingredience v tomto pořadí. 1. miska s meruňkami, 2. miska s bebe sušenkami, oříšky a semínky, 3. mísa s tvarohem, a nakonec posyp nebo jeden kousek meruňky na zdobení. Pokud máte vše nachystané, vezmeme sklenici a vrstvíme všechny suroviny postupně. První do sklenice dáme všechny meruňky, poté semínka s bebe (ne všechny, aby nám zbylo na další svačinku), pak 2-3 lžíce tvarohu, a nakonec ozdobíme kouskem meruňky a posypeme čokoládovými hoblinkami. A je hotovo!


 6. Vrstvení do poháru – svačinka s borůvkami

  Vrstvíme stejným způsobem jen přidáme misku s borůvkami?. A dozdobíme borůvkami s posypem nebo bez.

Tato pochoutka je opravdu výborná a pozor skutečně zasytí?!

Dobrou chuť!

Simona Slagmolen