Léto plné vůní

A je to tu zase… nový školní rok! Spousta příprav a plánování, aby vše hladce začalo a fungovalo. Až vše pěkně rozjedete, nezapomeňte se na chvíli zastavit a vzpomenout si, jak Vám bylo blaze o prázdninách, na dovolené daleko od domova nebo za humny. Anebo jste si jen užívali klid domova, kde nám je nejlíp. V tento čas nám příroda poskytuje své dary – šťavnaté plody, bylinky, ale také květy, které se dají využít na cokoliv. Pokud je Vám příjemná vůně levandule nebo růží, tento článek je právě pro Vás:-)!


Příprava:

 • velký tác
 • starší kastrůlek nebo nádobu na vodní lázeň (značka Tescoma), 2-4 sklenice od marmelády nebo jogurtu, 2 mističky, vařečka, nůžky, zástěrka, chňapky
 • sušené květy levandule, sušené květy růže – nejlépe poupátka (pokud nemáte ze zahrádky, lze zakoupit na sonnentor.com), 4 špejle, 4 placatější kamínky, 4 svíčkové knoty + svíčkový gel 0,5 kg (vyjde na 4 sklenice) + barvy do svíček – růžová a fialová (marketart.cz), 100 % éterické oleje – levandule a geranium růžové bourbon (značka Phytos nebo Nobilis), barevné stužky – fialové, růžové nebo přírodní lýko

Jdeme na to!

  1. Levandule a Růže

   Nejdříve si připravíme stonky s levandulí a malou mističku. Opatrně malé květy otrháváme do mističky. Pokud máte růže ze zahrádky, to samé provedeme s růží. Pokud koupené ze Sonnetor, můžete dát jen do mističky stranou.

  2. Svíčkové knoty

   Připravíme si sklenice, kamínky, svíčkové knoty a špejle. Vezmeme špejli, zatočíme knot na požadovanou délku tak, aby visel svisle dolů na dno sklenice. Kamínek nám slouží jako těžítko, aby plíšek knotu pevně držel na svém místě, až budeme lít horký svíčkový gel do sklenic. Připravené sklenice si dáme poblíž sporáku.

  3. Svíčkový gel

   Připravíme si starší kastrůlek, vařečku. Pokud chcete mít sytou barvu svíčky (růžová), je potřeba barvu přidat před samotným rozpuštěním svíčkového gelu. Rozpálíme sporák na nejvyšší stupeň a do něj dáme 2-3 lžíce růžové barvy do svíček, poté na malé kousky pokrájený svíčkový gel cca (125 g = 1 sklenice). Přímo v kastrůlku se gel rozehřeje velmi rychle, proto snížíme hned ohřev třeba na polovinu, aby se gel rozpouštěl pozvolna. Gel se nesmí vařit. Při rozpouštění si pomáháme vařečkou, aby se gel spojil s barvou. Jakmile je gel úplně rozpuštěný, vmícháme květy růží. Pokud chcete mít svíčku spíše průhlednou s nádechem růžové barvy, přidáme barvu až po rozpuštění svíčkového vosku. Zamícháme a hned do směsi nakapeme pár kapek (3-4 kapky) éterického geranium růžového bourbon oleje. Promícháme a vypneme sporák. A ihned opatrně naléváme do sklenic – necháme trošku místa přibližně 1 cm od okraje viz. foto.

   Ve vodní lázni trvá rozpouštění gelu cca 15 minut. Postup je stejný jako u kastrůlku. Dbáme na správnost postupu při sytosti barvy. Květy levandule nasypeme do rozpuštěného gelu, poté promícháme a přidáme opět pár kapek éterického levandulového oleje. Ihned nalijeme do sklenic 1 cm pod okraj.

   Necháme vychladnout minimálně 2 hodiny. Čím menší sklenice, tím méně času trvá vychladnutí.

  4. Zdobení stužkou

   Připravíme si nůžky a stužky. Nejdříve ustřihneme požadovanou délku stužky. Fialovou použijeme k levanduli a růžovou k růži. Můžeme zkombinovat i s přírodním lýkem. Uvážeme malou mašličku. Poté zastřihneme knot, abychom odstranili špejli. Hurá, naše vlastnoručně vyrobená gelová svíčka je na světě!

   A na závěr zavřeme oči, přivoníme ke svíčce a připomeneme si léto jedna dvě?!

Přeji příjemné aromatické tvoření!

Simona Slagmolen