Potřebuji stříhat a lepit

Jak zaměstnat prstíky Vašeho dítěte, aby se ruce staly nástrojem jeho intelektu? Připravte mu nůžky, barevné proužky a lepidlo! Ano, jen 3 základní pomůcky stačí a Vaše dítě uspokojí svou potřebu umět stříhat a lepit na dlouhé hodiny. Zkuste to s námi?!


Příprava:

 • tácek
 • 4 menší mističky + 1 větší miska
 • barevné proužky viz. foto (černý fix, pravítko)
 • nůžky
 • lepidlo
 • papír
 • podložka

Jdeme na to!

 1. Příprava

  Připravíme si barevné proužky. Vezmeme modrý papír a pomocí pravítka a fixu narýsujeme vodorovné linky. Na zelený papír narýsujeme šikmé proužky. Žlutý papír ozdobíme „zig zag“ vzorem. Na červený a růžový papír namalujeme obloučky a vlnky. Poté nastříháme na proužky viz. foto. Zkusíme seřadit proužky podle složitosti stříhání (může se lišit od fotky) a vedeme dítě od jednoduchého ke složitějšímu.

 2. Stříhání

  Ukážeme dítěti, jak správně držet nůžky. Pokud začíná stříhat, je dobré si sehnat nůžky „s tzv. pružinkou“ – pomáhá s nácvikem při stříhání (automaticky otvírá nůžky). Lze deaktivovat. Dále ukážeme dítěti, kam malé odstřižky budou padat. Každá barva má svou mističku. Růžové proužky jsou určené do větší misky.

  Pokračujeme se všemi barevnými proužkami. Pokud dítě nechce pokračovat a např. skončí u žlutých proužků, ukončíme činnost a uklidíme pomůcku na své místo. Nenutíme dítě do dalšího stříhání, pokud samo nechce. Způsobilo by to opačný efekt učení a tím by byl odpor, což určitě nechceme docílit.


 3. Lepení

  Pokud nastříháme větší množství barevných tvarů, připravíme si papír a lepidlo. Necháme dítě nalepovat barevné tvary podle jeho fantazie. A je to hotovo?!

TIP:

Z barevných odstřižků můžeme také vyplňovat větší povrch různých tvarů např. kruh, elipsa, čtverec nebo trojúhelník. Nebo můžeme s dětmi udělat obrovskou mandalu ze všech dílečků. Některé děti baví i obkreslovat. K tomu můžete využít také barevné odstřižky. Tyto malé tvary se dají také slepit do 3D a můžete je navlékat a vyrobit si náramek nebo prstýnek. Nechte děti tvořit a inspirujte se jimi. Možná vymyslí ještě něco zcela jiného a překvapí Vás.

Příjemnou zábavu?!

Simona Slagmolen