Mám tě moc ráda, maminko!

Zlatá nitka sem a zase tam tvoří jakousi pavučinku. Učím se při tom koordinaci pohybu, procvičuji si jemnou motoriku a trpělivost. A skládám tím velké srdíčko pro tebe, maminko. K tvému svátku. Mám tě moc ráda! Tatínkové, mrkněte na tip pro maminku k svátku a Vaše děti se především nebudou nudit, ale naopak vyjádří svou lásku a každodenní péči svým výtvorem!


Příprava:

 • tác
 • kousek molitanu nebo molitanové podložky
 • barevný karton A4 (min. 160 g/m2)
 • šablonu srdce
 • obyčejná tužka
 • propichovací jehla na perforaci papíru nebo pro jiné materiály (Starchild nebo v MarketArt)
 • nůžky
 • bavlnky různé barvy
 • jehla + jehelníček
 • lepící páska
 • podložka

Jdeme na to!

 1. Příprava

  Začneme tím, že si připravíme tvrdý karton a přepůlíme ho – tím nám vznikne přání. Na přední stranu obkreslíme obyčejnou tužkou podle šablony srdce.

 2. Stříhání

  Poté, co máme nakreslený tvar srdce, ho nůžkami vystřihneme. Pozor, dbáme, abychom neprostřihli spodní stranu přání.

 3. Perforace jehlou

  Připravíme si molitanovou podložku a umístíme přání tak, aby byla první část s vystřižený srdcem na podložce (druhá část není pod první – přání je otevřené). Poté si vezmeme propichovací jehlu a všechny tečky perforujeme (propícháme skrz papír a vzniknou dírky.

 4. Navlékání jehly, uzlík, jehelníček

  Dítěti ukážeme pomalu, jak se navlékne nit do jehly. Máme přitom zapíchnutou jehlu v jehelníčku. Dále pojmenujeme jehelníček, aby dítě znalo tento pojem a popřípadě vědělo, k čemu jehelníček je. Pokud jehelníček nevlastníte, můžete právě jehlu zapíchnout do té molitanové podložky. Poté ukážeme dítěti, jak se tvoří uzlík. Necháme přejet dítě prstíkem přes uzlík, aby cítilo, že tam opravdu je.

 5. Šněrování bavlnkou

  Začneme provlékat dírku zespodu papíru, aby uzlík byl ve vnitřní straně přání (není vidět). Poté zapíchneme jehlu do jehelníčku a zbytek dlouhé bavlnky opatrně táhneme tam, kam až to jde. Konec bavlnky, kde je uzlík hned přilepíme lepící páskou, aby bavlnka držela na svém místě. Jehlu znovu uchopíme a provlékneme do dírky z vnější strany přání tak, aby bavlnka s jehlou prošla na druhou stranu přání (na vnitřní stranu). Znovu zapíchneme jehlu do jehelníčku a vytáhneme zbytek bavlnky. Takto postupujeme stále dál, než všemi dírkami bude procházet bavlnka. Nám bavlnka došla, takže jsme použili více barevných kombinací, protože i srdce je velké. Pokud budete dělat menší srdce, vystačí Vám jednoznačně jedna barva bavlnky. Ale je to na Vás, jestli chcete jednobarevné srdce nebo víc barevných odstínů.


 6. Závěr

  Podle toho, jak je Vaše dítě staré, může napsat nebo otisknout písmenka s milým vzkazem pro maminku. Nebo stačí ještě něco domalovat.

Přeji, ať se Vám přáníčko povede!

Příloha: Šablona srdce (pdf)

Simona Slagmolen