Zářivé květy

Skládání, stříhání, práce s pipetou, se sešívačkou, práce s drátkem a lepení tvoří dnešní tip na inspiraci k jarnímu tvoření. Ruce Vašich dětí budou procvičovat jemnou motoriku, soustředění, špetkový úchop a také cit pro estetiku. Přesvědčte se sami…


Příprava:

 • tác + balíček papírových kapesníků, nůžky, černý fix, 3x skleněné kapátko s pipetou, 3x potravinářské barvy (žlutá + červená + modrá), voda, podložka
 • tác + kartonový obal na vajíčka (6 ks), přírodní lýko/velikonoční papírová tráva, barevný květ z papírového kapesníku, chlupatý drátek (zelený), sešívačka, lepidlo, štětec, mistička na lepidlo

Jdeme na to!

 1. Příprava – skládání papírového kapesníčku

  Tento projekt má 2 části. První část zahrnuje výrobu papírových květů. Druhá část se věnuje zhotovením nádoby pro květiny.

  Začneme tím, že si připravíme 1 kus kapesníku (může být dvouvrstvý nebo třívrstvý) na podložku. Kapesník rozložíme z obdélníčku na čtverec. Poté ho ohneme na polovinu a vznikne obdélník. Ten dále složíme na čtverec (obdélník přehneme na polovinu). Čtverec natočíme k sobě jako kosočtverec a přehneme na polovinu – vznikne trojúhelník. Pokud budete chtít vyrobit 1 květinu (potřebujeme použít 2 ks kapesníku = 2 květy)

 2. Stříhání tvaru květu

  Na vzniklý trojúhelník nakreslíme černým fixem tvar okvětního lístku květu viz foto anebo si vymyslíte vlastní.

  Ten necháme dítěti vystřihnout. To samé opakujeme pro druhý květ. Pozn. nemusíte vyrobit 2 stejné tvary okvětních lístků. Každý může být jiný tvarem i barvou.

 3. Barvení květu pomocí pipety

  Vystřižený tvar okvětního lístku rozložíme opatrně do květu. Vezmeme kapátko např. se žlutou barvou smíchanou s trochou vody a kapeme na kapesník, postupně zaplníme celý květ a používáme všechny barvy (červenou a modrou). Fantazie barev se meze nekladou. Pro Vaše dítě bude jednak velmi zajímavé používání kapátka s pipetou, ale mnohem víc pozorování barev, jak se vpíjejí a vytvářejí souhru barev a zajímavé odstíny barev. Výsledek je tzv. batikovaný kapesník. Necháme zaschnout. Nám nejlépe tento mokrý barevný květ zaschnul na podložce podložený ještě jednou vrstvou čistého bílého kapesníku. Ten samý postup aplikujeme na 2. tvar květu.


 4. Vytvoření květiny se stonkem

  Připravíme si chlupatý zelený drátek, 2 suché barevné květy a sešívačku. Nejdříve uchopíme 2 květy a dáme je na sebe. Pokud je jeden kus větší, dáme ho dospodu a navrch menší. Poté uchopíme květy tak, aby se střed květu „spustil“ směrem dolů a zespodu vytvořil tzv. květní lůžko neboli tvar kalichu viz. foto. Poté vezmeme zelený chlupatý drátek a jeden konec drátku obmotáme kolem květního lůžka („špička“ kapesníku). Na závěr sešijeme sešívačkou drátek ke kapesníku (květu).

 5. Lepení velikonoční papírové trávy a přírodního lýka

  Do mističky si připravíme lepidlo. Obal od vajíčka přestřihneme v místě, kde se ohýbá víko. A ponecháme si část, kde se vajíčka uchovávají. Kulatým větším štětcem nanášíme lepidlo na kartonový obal od vajíček (především na dno obalu). Poté stříháme papírovou trávu a lýko na menší kousky a nalepujeme na lepidlo. Necháme zaschnout.

 6. Vytvoření listů

  Vezmeme jednu květinu a přestřihneme zelený stonek přibližně v polovině. Zbylý kus přestřihneme ještě na další polovinu. Z těchto dvou menších kousků vytvoříme listy tím, že je ohneme do tvaru listu a upevníme zakroucením kolem stonku. Vytvoříme takto 4 ks listů – pro každou květinu dva. Tip – listy umisťujeme v horní části stonku, aby vyčnívaly nad koncem obalu.

 7. Závěr

  Poté uchopíme květinu s hotovými listy a vedeme ji dírkou ve výstupku v obalu viz foto. Pokud tam není dírka, pak ji nůžkami vytvoříme tak velkou, aby prošel stonek květiny. Zespodu drátek ohneme a zatočíme jeho konec tak, jak dlouhou nebo vysokou květinu chceme mít. Také aby byly vidět listy. Můžeme poopravit, pokud listy nevidíme a umístit je blíže pod květ. Takto postupujeme ještě pro druhou květinu, pokud chceme mít květiny dvě.

Tímto je náš proces u konce a my se můžeme pyšnit krásnými zářivými květy, které oživí Váš domov nebo školku!

Tip – Na Velikonoce si můžete pod zářivé květiny dát navíc malovaná vajíčka a máte krásnou dekoraci. Nebo vlastnoručně vyrobený Velikonoční dáreček pro Vaše blízké.

Simona Slagmolen