Klíčení plné vitamínů

Než se příroda opravdu probudí a začne jaro, my si doma vypěstujeme jednu malou rostlinku, která je sice drobná, ale za to velmi bohatá na vitamíny a příjemně voní. Jarní slunce nás určitě povzbudí a bude nás to lákat ven do přírody. Ale nezapomeňme na to, že jarní sluníčko i unavuje, a proto své tělo na něj připravíme a dodáme mu vitamín C, A, B1, B3, B6, K, E a betakaroten. Ano, všechny tyto vitamíny a také další minerály má tato drobná rostlinka a je to ŘEŘICHA SETÁ. Tak pojďme na to!


Příprava:

 • větší tác
 • 1x větší mělká miska
 • 1x menší miska
 • vata
 • semínka řeřichy seté (my použili od firmy Sonnentor)
 • džbánek s vodou

Jdeme na to!

 1. Příprava

  Začneme tím, že si semínka nasypeme do menší misky, aby se nám dobře braly do rukou. Poté vezmeme mělkou misku nebo tácek se zvýšeným okrajem a naskládáme do ní vatu. Vatu skládáme tak, aby zakryla dno misky a trháme na menší kousky.

 2. Setí semínek

  Vezmeme pár semínek řeřichy z menší misky např. špetkovým úchopem (děti si procvičují držení tužky) a rozprostřeme je na vatu.

 3. Zalití semínek

  Poté zalijeme troškou vody a necháme na okenním parapetu. Vatu udržujeme stále vlhkou. Po 2 dnech uvidíte 1. změnu u semínek. A nám za 4 dny se již zazelenalo viz foto.

Pro děti je velmi fascinující pozorovat ty změny, co se na té misce každé 2 dny děje. Také si s dětmi můžete povídat o tom, co potřebují semínka, aby vyrostla – vodu, světlo a vzduch.

My jsme si nastříhali lístečky a dali na chléb s máslem – opravdová dobrota! Také můžete přidat do salátů, pomazánek nebo do polévky.

Přeji, aby se u Vás také rychle zazelenalo a zachutnala Vám a Vašim dětem tato úžasná rostlinka!

Simona Slagmolen