Pavouček z kaštanu

Itsy bitsy spider… neboli pavouček z kaštanu. Chcete vidět, jak je jednoduché ho vyrobit? A navíc v sobě tento výrobek skrývá jedno tajemství…Až ho vyrobíte, uvidíte!


Příprava:

 • pokud se předtím vydáte na sběr kaštanů – košíček na sbírání
 • menší tác
 • košíček
 • pár kaštanů
 • 5-6 špendlíků podle velikosti kaštanu (můžete nahradit párátky)
 • bavlnka
 • tupá jehla
 • jehelníček

Jdeme na to!

 1. Napichování
 2. Začneme s tím, že si vybereme 1 kaštan a do něj postupně napichujeme špendlíky nebo párátka s rozestupem cca 0,5 cm od sebe a v jedné rovině. Viz obrázek.

 3. Navlékání bavlnky
 4. Poté vezmeme bavlnku (čím delší, tím lepší) a na jednom konci uděláme uzlík. Druhý konec bavlnky navlékneme do ouška tupé jehly a uděláme také uzlík, aby lépe bavlnka držela a mohlo se Vaše dítě lépe soustředit na svou práci.

 5. Obmotávání bavlnky
 6. Než začneme namotávat bavlnku kolem špendlíků, zvolíme začátek motání tím, že provedeme uzlík ještě na jednom špendlíku, aby bavlnka měla pevný bod a držela na místě. Poté začneme obmotávat bavlnku kolem dokola. Důležité je, aby dítě dodržovalo pravidlo a vždy obmotalo bavlnku jen jednou kolem špendlíku ve směru hodinových ručiček. Pokračujeme tak, že obmotáme vždy jednou jeden špendlík a další špendlík obmotáme tak, že bavlnku držíme pod špendlíkem. Obmotáváme všechny špendlíky také ve směru hodinových ručiček do té doby, než vypotřebujeme celou bavlnku. Výsledek pro kontrolu je kaštan obmotaný celou bavlnkou a vypadá jako pavouček v pavučince.

 7. A teď je na řadě to tajemství…
 8. Kaštan držíme v jedné ruce a druhou rukou uchopíme konec bavlnky za jehlu (opatrně) a pomalu necháme pouštět kaštan (pavoučka) dolů…a uvidíte, co se stane…pro děti je to úžasný efekt! Moje dcera prohlásila: „ten pavouček se hýbe“ a stále to chtěla opakovat dokola…namotávat a pustit!

K zamyšlení

Při doslovném „pouštění“ (v případě mé dcery pouštění pavoučka) mě napadlo, že já osobně nerada pouštím věci, lidi, situace, které jsem si vysnila a na které jsem se těšila. A tím si blokuji jiné lepší příležitosti nebo si tvořím sama překážky ve svém životě. Při této jednoduché zábavě jsem vypozorovala, že pouštěním v našem životě, může vzniknout něco nádherného už při samotném pouštění nebo poté přijde ještě něco lepšího, co jsme ani nečekali, netušili. Takže nechme se vést dětmi, pozorujme jejich bezprostřední radost z procesu pouštění (z cesty) a jejich nelpění na výsledku nebo očekávání;-). Přeji krásné tvoření!
Simona Slagmolen