Geometrie v přírodě

Příroda je jedním z největších učitelů pro nás dospělé i pro naše děti. Zákony přírody jsou ve své podstatě pozoruhodně jednoduché a my pokud jsme trošku vnímaví, je můžeme pozorovat v nejběžnějších věcech všude kolem - ve větru, písku, v toku vody i v měnících se barvách za úsvitu a soumraku.


Zlatá spirála

Spirála je základní nástroj v paletě přírody. Nevěříte? Tak se podívejte večer na oblohu a uvidíte ji tam. Oloupejte listy z hlávky salátu nebo zelí. Je zase tam. Pozorujte z blízka sedmikrásky nebo vývoj nenarozeného děťátka. Všude tam je. A ještě ke všemu se třpytí zlatem...

Proč zlatá? Spirála v přírodě je zpravidla založena na božském poměru. Vzor jejího růstu nebo rozpadu se řídí dokonalou proporcí, tedy že poměr celku větší části je stejný jako poměr větší části k menší. Pak to všechno ladí, je v harmonii, rovnováze a roste v eleganci.

Ke konstrukci takovéto spirály třeba u vás doma, ve školce, škole, ve vaši pracovně či na zahradě...vám stačí trocha znalostí z geometrie. Pár základních pravidel a informací a vy uvidíte moudrost přírody nejen v zelí :-), ale i třeba v uměleckých obrazech. Díky pochopení nejen uvidíte, ale i s chutí si utvoříte nečekané věci na nečekaných místech..A všechny budou směřovat k eleganci, harmonii a rovnováze. Přijďte se dozvědět jak na to, více na našich seminářích...:-)

Žít ve světě bez porozumění skrytým zákonů přírody je jako neznat jazyk země, v níž jsme se narodili.H. I. Chán
Marcela Žáková