Vločka pod drobnohledem

Když se řekne „vločka“ – co se Vám vybaví? Jaký máte obraz před očima?

Víte, že detail 1. sněhové vločky se podařilo jednomu fotografovi již 15.1. 1885? Byl to Wilson Bentley. Před tím, než se mu tento snímek podařil, nejdříve se začal zajímat o sněhové krystaly jako mladík na rodinné farmě. Zkoušel nakreslit obrazy, které viděl ve starém mikroskopu, který mu v patnácti letech věnovala matka. Sněhové vločky byly však příliš složité, tak Bentley začal dělat pokusy s fotografickou kamerou a mikroskopem. Po mnoha pokusech se mu to nakonec podařilo. Tento snímek je považován za první fotografii sněhové vločky vůbec.
Bentley perfektně ovládl proces chytání vloček na černý samet takovým způsobem, že mohl zachytit jejich obrazy ještě před roztavením. Za svůj život zachytil více než 5000 obrázků krystalů.

Sněhové vločky jsou „maličké zázraky nekonečné krásy“, na světě s největší pravděpodobností nenajdete dvě naprosto stejné.Wilson Alwyn „Vločka“ Bentley

Bentley také fotografoval všechny formy ledových a přírodních vodních útvarů včetně mraků a mlhy. Byl prvním Američanem, který zaznamenával velikosti dešťových kapek a byl jedním z prvních specialistů na oblaka.

Sněhová vločka odborně je vysvětlena jako forma pevného skupenství vody. Vločky vznikají v atmosféře, kde se vytváří i jejich tvar. Zajímavé je, že každá vločka padá jinak; některé plachtí, jiné vibrují. Přesný tvar vloček určuje teplota, za které vznikají. Tak například za teploty −2 °C se tvoří vločky neobvyklého trojúhelníkového tvaru.

U nás ve školce jsme začali jednoduše. Děti se nás často ptaly, jak vypadá vločka a proč je tak malinkatá? Na pomoc jsme si vzali encyklopedii a informace z internetu. Poté jsme se sešli na elipse a nejdříve jsme chodili s několika kartičkami, kde byly nakreslené druhy vloček a přikládali jsme je zpět na kobereček a hledali k ní stejnou vločku. Pak jsme se usadili a povídali jsme si, jaká vločka se komu líbí, kolik jich je dohromady. Když jsme šli na procházku, udělali jsme si pokus s několika sněhovými vločkami. Přinesli jsme si ve skleničce trochu sněhu a pozorovali jsme, co se děje. Byl to příjemný zážitek. Nakonec jsme si vločkami z různých materiálů vyzdobili celou třídu. Pokud byste se chtěli také přidat k výtvarným technikám, neváhejte a mrkněte pro inspiraci na nové články Zajímavého čtení.


Simona Slagmolen