Lore Anderlik

Německo

Montessori AMI pedagožka a Montessori terapeutka, blízká spolupracovnice profesora Theodora Hellbrugga v Dětském centru Sonnenshein v Mnichově, tvůrkyně Montessori terapie a držitelka medaile „Rosteme společně” za celoživotní dílo.

Jako jedna z mála osobností Montessori pedagogiky pracuje přímo před zraky účastníků svých kurzů. Díky umění dobře se dívat pomáhá Lore pedagogům po celém světe pochopit, jak úspěšně provázet děti bez ohledu na jejich odlišnosti.

V roce 1978 Lore poprvé představila svou práci a její výsledky na mezinárodním kongresu Montessori společnosti v Amsterdamu. Následovalo pozvání do mnoha zemí světa. Jako referentka a docentka dodnes působí v několika evropských zemích. Přednáší v Německu, Rusku i dalekém zahraničí - v Africe a v Asií (Indie, Taj-wan, Japonsko). Vede výzkumy schopností a potřeb dětí s genetickými odlišnostmi. Pomáhá s inkluzí postižených lidí do veřejného života. Na mezinárodním poli pracuje za zlepšení pozice znevýhodněných dětí i dospělých. A především ráda pozoruje, jak rodiče a děti společně rostou. 

Od roku 1986 provozuje soukromou praxi v Puchheimu a je autorkou několika významných knih. Za svůj život obdržela několik mezinárodních ocenění. V roce 2006 převzala ocenění  Kawasaki univerzity pro studium lékařské péče za své úspěchy, v roce 2008 čestný diplom Montessori terapeutky a v roce 2011 kříž za zásluhy na stuze Spolkové republiky Německo. 

Těžiště její činnosti odjakživa představuje bezprostřední práce s dětmi a vše, co k tomu patří. Svou prací strávila již více než 60 000 hodin terapie. Ve své praxi se setkala s více než 7500 dětmi. Spolupracuje s mnoha rodiči a pedagogy. 

Publikace: 

Joachim W. Dudenhausen (Hrsg.) Lore Anderlik: Down-Syndrom: Früherkennung und therapeutische Hilfen: ein Leitfaden der Stiftung für das Behinderte Kind zur Förderung von Vorsorge und Früherkennung – Frankfurt/Main: Umwelt-und-Medizin-Verlags-Gesellschaft, 1992

Lore Anderlik: Ein Weg für alle! Dortmund: Verlag Modernes Lernen, Borgmann KG, 1996

Lore Anderlik: Das Williams-Beuren-Syndrom. Garching: Regionalgruppe Bayern-Süd im Bundesverband Williams-Beuren-Syndrom, 1999

Lore Anderlik: Montessori - ein Weg zur Inklusion. Dortmund: Verlag Modernes Lernen, Borgmann Media, 2011

Lore Anderlik: Montessori - der Weg geht weiter. Dortmund: Verlag Modernes Lernen, 2012