Umění pozorovat

Dva dny o pozorování, plánování a vedení záznamů v Montessori třídě pro děti ve věku 3-6 let s AMI lektorkou Karen Pearce.
7. - 8.4.2018
3 - 6
Cena:
3 800 Kč
(0% DPH)
Upozornit mě

Termín 7.–8. 4. 2018, SO 9:30–17:30, NE 9:00–16:00
Místo konaní Montessori ČR, z.s., Rakovského 3136/1, 143 00 Praha 4 – Modřany

Pozorování je základ Montessori praxe

Vše co v Montessori víme, je postaveno na pečlivém pozorování dětí. Pozvali jsme do Čech Karen Pearce, která má v pozorování obrovskou praxi a trénink. Dlouhé roky její pozorovací cit tříbila Hilla Pattel, přímá žákyně Marie Montessori, společně s mnoha dětmi. Umění dobře se dívat je její každodenní realitou. Společně s Karen rozebereme základní principy pozorování v Montessori třídě. Zaměříme se na tříbění dovednosti pozorovat a  následovat to, co nám děti odhalují. Zamyslíme se nad tím, co to znamená opravdu důvěřovat dětem v odhalování jejich cesty.

Umění dobře se dívat 

Jako pedagogové se v našem pohledu na dítě necháme často ovlivnit osnovami, experty na vzdělávání, rodiči a někdy i kolegy. Pokud zůstaneme věrní Montessori přístupu, náš úhel pohledu se stočí zpět směrem k dítěti. Umíme se dívat srdcem na to, co nám dítě ukazuje? Jaké jsou jeho zájmy, potřeby a jeho individuální vývoj? Věříme, že nám opravdu odhaluje svou jedinečnou cestu?  Pozorování je UMĚNÍ, VĚDA a TECHNIKA, díky které můžeme sledovat dítě a poskytnout mu potřebné prostředky pro jeho vlastní proces sebeutváření a jedinečnou tvorbu osobnosti. Prostředky a vzdělávací možnosti, které budou šité přímo na míru individuálnímu rozvoji konkrétního dítěte spíše než na obecných učebních osnovách.  Rozvineme-li v sobě dovednost citlivě pozorovat, budeme schopni lépe sledovat nejen vnitřní proměny u jednotlivých dětí, ale také své vlastní reakce a jejich efekt na děti.

Hluboké porozumění dětem

Společně rozekryjeme čtyři stádia, které se u dětí objevují na jejich cestě k normalzaci. Postupně prostudujeme znaky těchto jednotlivých období a vývoj, který vede každé toto stádium. Zaměříme se na to, jak nejlépe děti v jednotlivých stádiích podpořit.  Pomohou nám případové studie, fotografie a videa z praxe. 

Konkrétně a jak na to!

Přednáška je postavena na čisté Montessori pedagogice, ale po celou dobu bude vedena velmi prakticky. Dozvíte se, jak sledovat pracovní cykly u dětí, jak si je zakreslit, jak se v nich naučit číst a použit je pro vaše plánování a další prezentace.  Ukážeme si, jak v praxi získat a sbírat potřebné informace o dětech tak, aby nám nezůstali ležet nikde v šuplíku, ale abyste je uplatnili ve své každodenní realitě s dětmi.  

Co díky semináři získáte?

Praktický nástroj pro vaši praxi. Pochopení. Praktické a konkrétní náměty, které budete moci hned využít.

Pro koho je seminář určen?

Pro Montessori pedagogy pro věk 3-6 let (akreditace MŠMT v systému DVPP). 

Lektorka

Fotogalerie


Kudy k nám?

icon

Důležité upozornění a storno podmínky

Semináře, kurzy a další vzdělávací akce jsou bez přítomnosti dětí (není-li uvedeno jinak). Děkujeme za pochopení.

Storno podmínky

Písemná omluva účastníka na e-mailovou adresu info@montessoricr.cz

min. 1 měsíc předem vratka 100% uhrazené částky
1 měsíc až 14 dní předem vratka 50% uhrazené částky
14 dní a méně 0% uhrazené částky
Zrušení semináře ze strany pořadatele vratka 100 % uhrazené částky
Rezervační poplatek u diplomových kurzů je nevratný