Kosmická výchova - Ecce Homo!

Představivost vás i vašich dětí ožije společně s příběhy o člověku. Navazující seminář pro vyškolené Montessori pedagogy pro věk 6-12.
10.1.2020
6 - 12
Cena:
1 300 Kč

Termín 10. 1. 2020, 9:30–16:30
Místo konaní Montessori ČR, z.s., Rakovského 3136/1, 143 00 Praha 4 – Modřany

Kde se vzal, tu se vzal, objevil se člověk!

Velké příběhy jsou tlukoucím srdcem kosmické výchovy. Poslechněte si tlukot jednoho z Velkých příběhů - O příchodu člověka na naši Zem.  Příběh, který tvoří lidské dějiny, lidskou kulturu a nechává promlouvat samotného lidského ducha a jeho tvořivost. 

Velké a malé vyprávění o člověku

Díky daru lidské představivosti vytváří každý malý i velký příběh vyprávěný člověkem hluboké vnitřní obrazy.  Záleží na nás průvodcích, jaké příběhy budeme dětem vyprávět. Záleží na nás, jaké obrazy se na základě našeho vyprávění začnou utvářet v myslích dětí. 

Přijďte se vzájemně inspirovat k vyprávění malých, ale důležitých příběhů, které mohou podnítit zájem a porozumění dětí pro člověka jako takového. Příběhů, které mohou podnítit ke zkoumání lidské podstaty a hloubky každého jednotlivce.  Příběhy o zdarech i nezdarech, chybách i omylech, pokroku i vývoji člověka. 

Má potřeby, přání... Přemýšlí, jaký úkol má...

Co dává lidem sílu? Co jedinečnost? Kde se bere chuť měnit  sebe sama? Věci kolem sebe? Co máme jako lidstvo společné? Co nás rozděluje? 

Jde nám o to, probudit  uvažující a přetvářející mysl dětí 6-12. Jde nám o to, aby děti měly chuť, zájem a nadšení cestovat v dějinách lidstva jinak než memorováním seznamu bitev a panovníků. Chceme, aby se děti staly součástí příběhu člověka. Chceme, aby o něm přemýšlely, aby se nad ním podivovaly a  aby si představovaly jaké jsou jeho další možnosti. Chceme, aby si byly vědomy jeho darů i slabin. Chceme, aby odkrývaly potenciál člověka. 

Člověk je tvor zvláštní

Pohled na člověka v jeho širší perspektivě, pomáhá vidět zdánlivě neviditelné vztahy a propojenosti. Společně odhalíme různé aspekty člověka:

Člověka a jeho biologický vývoj.

Člověka a jeho základní lidské potřeby.

Člověka a jeho chuť cestovat a pohybovat se po planetě Zemi.

Člověka společenského a skupiny ve kterých žije.

Člověka kulturního.

Člověka duchovního. 

Historie známá i neznámá

Historii tvoříme my lidé. Naše vzájemná setkání. Čekají nás obyčejná i neobyčejná setkání. Obyčejní i velcí lidé. Obyčejné i velké události v dějinách našeho člověčenství.  

"Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí." (Jan Werich) 

Budoucnost je tvořena tím, jaké obrazy si dnešní děti o lidstvu utvoří 

Jaký obraz budoucnosti pomáháme tvořit našim dnešním dětem? Je to obraz spolupráce, vzájemného pochopení a porozumění, objevování lidského potenciálu?  Lidskou tvořivost s podporou technologii?  Obrazy dětí se mohou měnit. Záleží, zda se do toho pustíme! 

" Pracovat budou stroje. A samy sebe budou opravovat. Mluvit se nebude. Děti budou nevlastní. Líbánky až na Měsíci. Člověk bude vypadat tak, jak bude chtít. Děti bude mít takové a tolik, jaké a kolik bude chtít. Bude odposlouchávat, koho bude chtít, odkud bude chtít. Zbude tedy něco, co ještě bude člověk chtít? Ovšemže! Bude chtít nové Chapliny, nové Picassy, nové Trnky. Nové jaro. Nové milence. Bude chtít držet se za ruce, na nic nemyslit a jen se dívat z očí do očí. Bude se mu chtít ležet v trávě, na znaku, a dívat se na velký bílý mrak nad černým lesem. Bude chtít vidět tentýž obraz, který vídala babička babičky našeho dědečka. Ten člověk za sto let napíše písničku… A ta nová písnička vyloudí staré slzy, vyvolá starý smích. Technologie je veliká věc. Věda vůbec! Ale člověk je víc než stroj. Stroje nepláčou, stroje se neumějí smát."

Jak na to s dětmi ve věku 6-12let?

Ukážeme si, co nám v praxi funguje.

Jak pomůžeme dětem tvořit si vlastní obrazy o o lidech být součástí českého příběhu. 

Pro koho je seminář určen?

Pro pedagogické pracovníky (akreditace MŠMT v systému DVPP). Dále pro rodiče a všechny se zájmem o děti.

Lektorka

Těší se na vás Martina Ziková.

Kudy k nám?

icon

Důležité upozornění a storno podmínky

Semináře, kurzy a další vzdělávací akce jsou bez přítomnosti dětí (není-li uvedeno jinak). Děkujeme za pochopení.

V rámci akce budou pořizovány audiovizuální záznamy, které mohou být zveřejněny pro propagaci Montessori ČR.

Storno podmínky

Písemná omluva účastníka na e-mailovou adresu info@montessoricr.cz

min. 1 měsíc předem vratka 100% uhrazené částky
1 měsíc až 14 dní předem vratka 50% uhrazené částky
14 dní a méně 0% uhrazené částky
Zrušení semináře ze strany pořadatele vratka 100 % uhrazené částky
Rezervační poplatek u diplomových kurzů je nevratný