Číst a psát, rozumět

Už od tří, čtyř let se děti aktivně zajímají o písmena a mají silnou touhu proniknout do čtení a psaní a zvládnout je.
19. - 20.9.2020
3 - 6
Cena:
2 800 Kč

Termín 19. 9. - 20. 9. 2020, SO 10:00–18:00, NE 9:00 - 15:30
Místo konaní Montessori ČR, z.s., Rakovského 3136/1, 143 00 Praha 4 – Modřany

Ve škole je pozdě

Text je nedílnou součástí prostředí, ve kterém děti vyrůstají, od seznamu na nákup po elektronická média. Už od tří, čtyř let se děti aktivně zajímají o písmena a mají silnou touhu proniknout do čtení a psaní a zvládnout je. V Montessori víme, že tato citlivá období probíhají daleko dřív, než jde dítě do školy. Tam už je pozdě. Jak tedy pomůžeme dětem začít číst a psát a rozumět tomu ještě ve školce? Montessori nabízí propracovanou a ověřenou metodu založenou na tom, na co si děti mohou sáhnout, co je vizuálně a tematicky láká a co mohou prožít, prozkoumat a pochopit. Zažijete to na vlastní kůži, až si Montessori metodu pro čtení a psaní v průběhu semináře vyzkoušíte sami na sobě. A pochopíte, co znamená slovo radost.

Jak na to půjdeme?

Nejdřív vám vysvětlíme, jak podpořit přípravu na čtení a psaní v praktickém životě. Jak rozvíjet sluch, hmat, zrakové rozlišování, koordinaci pohybů a obohatit tak i slovní zásobu. Jak navázat jazyk na běžné činnosti a prostředí. Pak se podíváme na materiály pro rozvoj chápání děje (řád a pořádek v čase, obrázky s dějovým sledem, vývojové sady rostlin a živočichů,...).

Vyzkoušíte si také zvukové hry s hláskováním, aktivity na jména dětí a pohybová cvičení po linii. Náš první kontakt s abecedou bude prostřednictvím hmatových písmen a tréninkem psaní písmen do sypkého materiálu a návazně křídou na tabulku. Potom začneme skládat slova (zatím bez diakritiky), kombinovat je s předměty a obrázky pro jejich porozumění. V dalším kroku přidáme diakritiku a pustíme se do systematického čtení.

Budeme pracovat s předměty a obrázky. V poslední části budete moci zjistit, jaká jsou kritéria pro vlastní přípravu jazykových pomůcek a jak pomůcky ve třídě uspořádat a nabídnout dětem. Probereme také další nápady na aktivity pro propojení čtení a psaní s tématy, která děti zajímají.

Pro koho je seminář určen?

Pro pedagogické pracovníky (akreditace MŠMT v systému DVPP). Na nákup lze využít prostředky získané z vypsaných šablon pro MŠ, konkrétně šablonu I/2.3 Vzdělávání pedagogických pracovníků MŠ – DVPP v rozsahu 16 hodin (čtenářská a matematická pregramotnost). Dále pro rodiče a všechny se zájmem o děti.

Lektorka

Těší se na vás Kamila Randáková. Pracuje v Montessori programu od minulého století, kdy také začala připravovat český jazykový materiál pro vznikající Montessori třídy MŠ a ZŠ. Absolvovala české i mezinárodní kurzy Montessori přístupu, nadšeně šíří informace o tomto programu mezi rodiči, pedagogy, studenty. Založila MŠ a ZŠ Montessori ve Slaném s inkluzívním prostředím.

Kudy k nám?

icon

Důležité upozornění a storno podmínky

Semináře, kurzy a další vzdělávací akce jsou bez přítomnosti dětí (není-li uvedeno jinak). Děkujeme za pochopení.

V rámci akce budou pořizovány audiovizuální záznamy, které mohou být zveřejněny pro propagaci Montessori ČR.

Storno podmínky

Písemná omluva účastníka na e-mailovou adresu info@montessoricr.cz

min. 1 měsíc předem vratka 100% uhrazené částky
1 měsíc až 14 dní předem vratka 50% uhrazené částky
14 dní a méně 0% uhrazené částky
Zrušení semináře ze strany pořadatele vratka 100 % uhrazené částky
Rezervační poplatek u diplomových kurzů je nevratný